Deska podłogowa fazowana – co to oznacza?

Drobne, pozornie mało znaczące detale, często potrafią zmienić obraz całości. W przypadku desek podłogowych, takim detalem mogą być fazowania krawędzi. Dzięki nim podłoga nabiera niepowtarzalnego i wyjątkowego charakteru.

Deska fazowana nie różni się niczym o „normalnej” deski, poza tym, że jej krawędzie są załamane (boki takiej deski nie stykają się ze sobą, tworząc kąt prosty). Istnieją dwa rodzaje fazowania: dwustronne lub czterostronne. W pierwszym przypadku „faza” dotyczy wyłącznie dłuższych boków deski, w drugim – obejmuje wszystkie cztery krawędzie.

 

deska 1.png

 

Skoro wiemy już, na czym polega fazowanie, pora zastanowić się nad celem takiego właśnie zabiegu. Okazuje się, że ten rodzaj obróbki desek podłogowych ma dwa zadania. Pierwszym jest aspekt typowo wizualny – podkreślenie kształtu każdej deski z osobna (taka deska nie ginie w morzu innych, lecz jest wyraźnie widoczna). Podłoga taka upodabnia się do rozwiązań znanych z przeszłości, kiedy nie potrafiono stworzyć idealnie gładkiej podłogi z drewna. Drugi cel jest nieco podobny. Dzięki sfazowaniu deski, skutki pracy drewna (pod wpływem np. temperatury lub wilgotności) są w pewnym stopniu maskowane, a przez to – niewidoczne.

 

2.png

 

Niektórzy twierdzą, że w rowkach powstałych po łączeniu desek fazowanych może zbierać się brud. Tutaj trzeba powiedzieć, że to samo z czasem może stać się z „normalnymi” deskami lub panelami. Między ich deskami również z biegiem czasu będą gromadzić się zanieczyszczenia, które będą bardziej widoczne i trudniej usuwalne niż w przypadku podłóg z desek fazowanych.

 

Udostępnij znajomym
Nie wiesz, które produkty sprawdzą się w Twoim domu?

Zapisz się do newslettera, i bądź na bieżąco z naszymi produktami, promocjami i radami!

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.