Drzwi przesuwne w ścianie: funkcjonalność i estetyka

Drzwi przesuwne w ścianie to rozwiązanie, które staje się coraz bardziej popularne w polskich domach. Ich przewaga nad tradycyjnymi drzwiami skrzydłowymi to między innymi oszczędność miejsca, możliwość osiągnięcia ciekawego efektu wizualnego, a także prostota użytkowania. W tym artykule przedstawimy, jakie korzyści niosą ze sobą drzwi przesuwne, jakie są ich rodzaje oraz na co warto zwrócić uwagę przy wyborze tego typu drzwi.

Zalety drzwi przesuwnych:

 - Oszczędność miejsca

Drzwi przesuwne to idealne rozwiązanie dla osób, które chcą maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń. Dzięki temu, że drzwi nie otwierają się na zewnątrz, nie zabierają cennej przestrzeni w pomieszczeniu. To rozwiązanie szczególnie przydatne w przypadku niewielkich pokojów czy korytarzy.

 

przesuwne1.jpg 

 - Estetyka

Drzwi przesuwne to również sposób na ciekawe i oryginalne wykończenie wnętrza. Dzięki różnorodności materiałów, z jakich są wykonane, drzwi przesuwne mogą być prawdziwą ozdobą każdego pomieszczenia. Dodatkowo, jeśli wybierzemy modele z przeszkleniami, zyskamy więcej naturalnego światła w pomieszczeniu.

 - Prostota użytkowania

Drzwi przesuwne w ścianie to bardzo łatwe w obsłudze rozwiązanie. Nie trzeba ich otwierać i zamykać za każdym razem ręcznie - można to zrobić za pomocą jednego ruchu ręki. Dzięki temu, że drzwi przesuwne nie zajmują przestrzeni na zewnątrz, są również łatwe do otwarcia, gdy mamy pełne ręce lub przemieszczamy się na wózku inwalidzkim.

 Rodzaje drzwi przesuwnych

 - Drzwi przesuwne do ściany

Jest to najbardziej popularny rodzaj drzwi przesuwnych. Drzwi takie są umieszczane w ścianie i przesuwają się po szynie, która jest zamontowana na suficie. Dzięki temu drzwi ukrywają się w ścianie i nie zabierają dodatkowego miejsca w pomieszczeniu.

 

przesuwne2.jpg

 

 - Drzwi przesuwne do wnęki

Ten rodzaj drzwi przesuwnych jest montowany w przestrzeni między dwoma ścianami, czyli w tzw. wnęce. Dzięki temu rozwiązaniu możemy wykorzystać przestrzeń, która zwykle byłaby nieużywana.

 - Drzwi przesuwne naściennie

Drzwi przesuwne naściennie to rozwiązanie, w którym drzwi przesuwają się po szynie, która jest zamontowana na ścianie. W odróżnieniu od drzwi przesuwanych do ściany, drzwi te nie są ukryte w ścianie, ale stanowią element dekoracyjny pomieszczenia.

Jak wybrać drzwi przesuwne?

  - Wymiary 

 Przy wyborze drzwi przesuwnych należy zwrócić uwagę na ich wymiary. Trzeba dokładnie zmierzyć otwór drzwiowy, aby mieć pewność, że wybrane drzwi będą pasowały.

 - Materiał

Drzwi przesuwne są dostępne w różnych materiałach, takich jak drewno, szkło czy aluminium. Wybór materiału powinien zależeć przede wszystkim od indywidualnych preferencji oraz stylu wnętrza.

 

przesuwne.jpg

 

 

 - Mechanizm

Istnieją dwa rodzaje mechanizmów drzwi przesuwnych - na szynie ukrytej lub na szynie widocznej. Mechanizm ukryty jest bardziej estetyczny, ponieważ szyna jest zamontowana w ścianie i nie jest widoczna. Natomiast mechanizm widoczny może stanowić element dekoracyjny pomieszczenia.

 - Przeszklenia

Drzwi przesuwne w ścianie mogą mieć przeszklenia, które pozwolą na większą ilość naturalnego światła w pomieszczeniu. Przeszklenia mogą być w różnych kształtach i rozmiarach, dlatego warto zwrócić na nie uwagę przy wyborze drzwi.

Montaż drzwi przesuwnych

Montaż drzwi przesuwnych w ścianie  powinien być przeprowadzony przez specjalistów. Wymaga to precyzyjnego wykonania szyny, która musi być zamontowana na odpowiedniej wysokości i z odpowiednią tolerancją. Nieprawidłowo zamontowane drzwi mogą prowadzić do trudności w ich użytkowaniu, a nawet do uszkodzenia mechanizmu.

Ceny drzwi przesuwnych

Ceny drzwi przesuwnych są zróżnicowane i zależą przede wszystkim od rodzaju materiału oraz rozmiaru drzwi. Drzwi przesuwne wykonane z drewna są zazwyczaj droższe niż te wykonane z aluminium czy szkła.

 

przesuwne3.jpg

 

Podsumowanie

Drzwi przesuwne w ścianie to rozwiązanie, które cieszy się coraz większą popularnością w Polsce. Dzięki nim można zaoszczędzić miejsce, poprawić estetykę wnętrza oraz zwiększyć wygodę użytkowania. Wybierając drzwi przesuwne warto zwrócić uwagę na ich wymiary, materiał, mechanizm oraz przeszklenia. Montaż drzwi przesuwnych w ścianie powinien być przeprowadzony przez specjalistów, a cena zależy przede wszystkim od materiału i rozmiaru drzwi.

Udostępnij znajomym
Nie wiesz, które produkty sprawdzą się w Twoim domu?

Zapisz się do newslettera, i bądź na bieżąco z naszymi produktami, promocjami i radami!

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.