Podłoga drewniana: jaki gatunek drewna wybrać?

Drewno europejskie czy pochodzące spoza Europy? Krajowe czy egzotyczne? Twarde czy miękkie? Jeśli planujemy położenie podłogi z litego drewna, musimy najpierw odpowiedzieć sobie na pytanie o gatunek drewna.

O ile dylemat: drewno twarde czy miękkie jest dość łatwy do rozstrzygnięcia (zdecydowanie warto postawić na podłogę, której twardość jest wysoka), to już kwestia miejsca pochodzenia gatunku drewna może nastręczać wielu wątpliwości.

Zacznijmy od gatunków europejskich. Ich największym atutem jest niższa cena, która jest spowodowana szeroką dostępnością surowca. Najczęściej spotykanymi rodzimymi gatunkami drewna na polskich podłogach są: dąb, buk, jesion, klon (wersja europejska) oraz orzech.

 

drewno5.jpg

 

Dąb to król lasów europejskich. Drzewo to rośnie niezwykle wolno, jednak w efekcie jego drewno charakteryzuje się niezwykłą wytrzymałością i twardością. Z naszego punktu widzenia jest to znakomity materiał na podłogę. Kolor dębu z łatwością wpasuje się w każdy rodzaj aranżacji, ubogacając przy tym wnętrze i nadając mu niemalże królewskiego prestiżu. Jak każdy rodzaj drewna, pod wpływem oddziaływania promieni ultrafioletowych zmienia nieznacznie barwę.

Równie twardym rodzajem drewna jest buk. Jego charakterystyczną cechą jest jasna barwa i ciekawy rysunek słojów, który nie pozwala pomylić tego gatunku z żadnym innym.

Kolejnym rodzimym gatunkiem jest klon europejski. Jest on bardziej miękki niż jego kanadyjski kuzyn. Podłoga z tego rodzaju drewna odznacza się jasną, przyjemną barwą. Niewątpliwą zaletą jest niewielka tendencja do kurczenia się i pęcznienia pod wpływem wilgoci.

Pod względem kolorystyki, do klonu podobny jest jesion. Twardością ustępuje nieco dębowi. Gatunek ten wrażliwy jest na działanie światła, które sprawia, że podłoga jesionowa z czasem zmienia odcień na słomkowy.

Zbliżając się do omówienia gatunków egzotycznych, warto wspomnieć o drewnie orzechowym. Uwagę zwraca nie tylko jego wyjątkowa wytrzymałość, lecz przede wszystkim niecodzienny i niezwykle dekoracyjny rysunek słojów, który wspaniale ożywi każde wnętrze.

 

drewno7.jpg

 

Drewno egzotyczne to generalnie drewno ciemniejsze niż to, które oferuje dąb, buk czy jesion, a także dużo twardsze. Właściwości niektórych gatunków predestynują je do montażu nawet w pomieszczeniach, w których panuje wilgoć (np. w łazienkach). Kolejną cechą wyróżniającą „egzotyki” jest ich podatność na działanie promieni UV. Największą zaletą jest różnorodność struktury drewna (rysunku), największą wadą – wysoka cena.

Gatunkiem egzotycznym (ze względu na odległość, a nie klimat) jest klon kanadyjski o drewnie niezwykle twardym, jasnym, przechodzącym w odcień kremowy. Na wyjątkową uwagę ze względów kolorystycznych zasługuje merbau – drewno pochodzące z terenów Azji Południowo-Wschodniej. Jeśli lubimy drewno o barwie żółtej, czerwonej i intensywnie brązowej (bo takie kolory potrafi przybierać ten gatunek) – merbau z pewnością nas nie zawiedzie.

Drewnem idealnym do łazienki jest teak – podłogi z tego materiału charakteryzują się ciepłą, przyjemną kolorystyką, rozciągającą się od żółci, poprzez czerwienie, aż po wyraźne brązy. Drewno to jest wyjątkowo odporne na działanie wody. Równie odporny na działanie wody, a także kwasów oraz zmiany wilgotności jest afrykańskie Doussie – drewno o pełniej ciepła, miodowej barwie.

Inny z gatunków afrykańskich – iroko – także cechuje się wysokim poziomem stabilności i odporności na różnice warunków panujących w pomieszczeniu. Jego naturalnie miodowy-oliwkowo-brązowy kolor ciemnieje pod wpływem działania promieni ultrafioletowych.

Jednym z najpopularniejszych gatunków drewna egzotycznego wybieranego na nasze podłogi jest południowoamerykańska jatoba. Różnorodność kolorystyczna (która dodatkowo zmienia się z każdym promieniem słońca) oraz wyjątkowa twardość to dwie najważniejsze cechy jatoby.

 

drewno10.jpg

 

Udostępnij znajomym
Nie wiesz, które produkty sprawdzą się w Twoim domu?

Zapisz się do newslettera, i bądź na bieżąco z naszymi produktami, promocjami i radami!

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.